Quantcast
Channel: league of legends liga – League of Legends PL – newsy, poradniki, artykuły i tier listy
Viewing all articles
Browse latest Browse all 6

Dokładna Analiza LCS Superweek wraz ze statystykami.

$
0
0

W ostatnim artykule Spellsy’ego, zatytułowanym “6 rzeczy które można poprawić na LCS”, można zauważyć, że skupia się on na dwóch sprawach. Są to: więcej statystyk oraz analizy związane z meczami LCS. Podczas Superweeku, Spellsy zebrał ogromne ilości danych z 20 gier i przeanalizował je. Analiza tych danych rzuca światło na ciekawe aspekty metagame’u sceny amerykańskiej. Poniższy artykuł przedstawi najważniejsze playstyle drużyn amerykańskich, ich możliwości do przechodzenia w lategame oraz krótkie statystyki porównujące NA z EU.

Drużyny

Ze wszystkich drużyn grających na LCS w tym tygodniu, trzy z nich: Dig, TSM oraz C9 były najciekawszymi do obserwowania oraz analizy. Biorąc pod uwagę rzeczy takie jak First Blood, realizowanie celów gry oraz liczba zabójstw, otrzymujemy świetny widok na to, jak z działań pojedynczego gracza można odczytać priorytety drużyn, z których każda ma swój unikalny styl gry. Statystyki rozjaśniają nam nie tylko powstawanie metagame, ale również taktyki najlepszych drużyn. Poniżej przedstawiam najciekawsze picki oraz sposoby gry.

TSM


Pierwszym interesującym teamem, na który zwrócimy uwagę będzie TSM. Ludzie zawsze liczą na ich agresywny styl gry i “playsy” Reginald’a. Niestety, ale od ostatnich zmian w TSMie można zauważyć także zmiany w ich priorytetach. TSM skupia się ostatnio na kontrolowaniu Dragona i pushowaniu turretów zamiast farmieniu fragów, jak robili to dawniej. Mecze TSMu mają najpóźniejszy czas First Blooda ze wszystkich gier, średnio w 9:55 (dla porównania wynik sprzed tygodnia – 5:40). Pierwsze turrety w meczach z TSM są średnio niszczone w 6:54. Ich skupienie na zdobywaniu pieniędzy na killach jest minimalne, co potwierdzają liczne wywiady, w których gracze TSMu sami przyznają, że ostatnimi czasy wolą kontrolować dragona i turrety. Jest to zdumiewająco dobrze działająca taktyka, zapewniająca TSM first blooda w 4 na 5 meczów. Niezależnie od tego, że ich gry mają średnio najpóźniejszy czas First Blooda, TSM posiada najlepszy czas zdobywania Dragona (8:25). Udaje im się również zniszczyć pierwszą wieżyczkę szybciej niż wynosi średnia z innych gier (6:34 do 6:54). Całość taktyki przejawia się w pickowaniu takich championów jak Shen czy Elise (na której Oddone zdobywał Challengera). Zarówno Shen jak i Elise otwierają możliwości ogromnej kontroli nad mapą oraz szybkiego czyszczenia dragona. Spiderlingsy od Elisy są niezastąpione w tankowaniu smoka we wczesnej fazie gry. Na 4 najszybsze smoki w tym tygodniu, 3 należą do TSM z Elise w jungli. Jako że team nie skupia się już na zdobywaniu przewagi w ilości zabójstw, zaliczyli oni najniższą ilość takowych w tygodniu (54. 2 najmniejszy wynik należy do VES: 57) oraz zginęli najmniej razy (45, 2 namniejszy wynik przypada VUL: 57). Podczas gdy ludzie mówią “TSM wraca do stylu z s2”, ja uważam że to nie jest prawda. W s2 grali oni tanky-dps setupami, teraz dla odmiany grają jak CLG w s2.

Dignitas


Dignitas to totalna odwrotność TSMu. Aktualnie team posiada największą ilość fragów na minutę: 2,43 (średnia to 1,95). Dignitas zalicza najszybszego First Blooda w grze, średnio w 4:23. Niestety, płacą za to najpóźniejszymi Dragonami oraz wolnymi turretami, (dragon: 11:53/turret 8:53). Te niespecjalne wyniki spowodowane są preferencją Dignitas do 2v2 w czasach, kiedy większość teamów preferuje 2v1. Na 20 gier w Superweeku tylko 3 z nich były “standardowe 2v2 botlane”, wszystkie 3 gry były rozegrane przez Dignitas. Wielu może rozumieć to jako brak umiejętności adaptacji do nowego metagame, jednak ja myślę, że jest to spowodowane słabymi występami Dignitas we wcześniejszym okresie LCS. Idąc tradycyjnym 2v2, Dig nie przegrało jeszcze Early game, za wyjątkiem strasznie nieudanego meczu z CLG, zapewniając sobie przewagę w itemkach oraz goldzie już w 10 minucie. Jestem przekonany o tym, że umiejętności Dignitas do grania 2v2 będą decydujące w osiąganiu wyższych pozycji w nadchodzącym patchu, głównie dlatego że 3.8 przywróci ten styl gry do metagame NA.

Cloud9

Ostatnia drużyna, na którą rzucimy okiem to podbudowane oraz pewnie siebie Could 9. Na początku tego tygodnia czułem, że będą oni prezentować wysoki poziom gry, a i tak niespodzianka mnie nie ominęła, i to nie ze względu na wynik 5-0. Zaskoczyło mnie raczej, jakim sposobem doszli do takiego wyniku. Wiele ludzi używa “koreańskiego metagame” aby osiągnąć sukces, ale mam wrażenie że neguje to w pewnym stopniu ich osiągnięcie. C9 nie pokazało ani skomplikowanych strategicznie rozwiązań, ani świetnych umiejętności mechanicznych, ale udowodnili, że są drużyną, która przystosuje się do każdych warunków – drużyną, która posiada wyjątkowe umiejętności w podejmowaniu decyzji. Cloud9 nie zaskakuje nas żadną ze statystyk. Ich priorytetem jest ledwie widoczna kontrola nad grą i sprawami typu dragon czy pushing, ale nic wyjątkowego tutaj nie widać. Ich średni czas zdobycia FB wynosi 5:36, czas zabicia dragona jest nawet gorszy niż średnia z całego tygodnia, a daje on wynik 10:57, troszkę szybsza średnia niszczenia turretów, która równa się 6:20. Przewagę w early game zdobyli tylko w 2 na 5 gier. Wszystkie te rzeczy zebrane razem, tworzą c9 najstraszniejszym teamem całego LCS. Grają jak weterani LCSa, niezależnie od tego, że jest to dla nich 1 tydzień w serii. Nie denerwują się, kiedy zaczynają przegrywać, nie przegrywają gier, w których mają przewagę oraz posiadają solidne umiejętności do rozgrywania teamfightów.

Snowballing

Kolejnym dużym tematem, poruszanym w wywiadach z graczami, jest problem przechodzenia w lategame. Często first blood decyduje o  fazie gry na linii, a kontrola dragona wpływa na rozwój całej rozgrywki. Ale czy współzależność pomiędzy tymi aspektami gry jest naprawdę taka znacząca? Podzieliłem efekt snowballingu na sześć podpunktów, które dają drużynie przewagę oraz porównałem stosunek realizacji tych punktów do wygrania gry. Są to kolejno: first blood, pierwsza wieża, pierwszy dragon/baron, przewaga w złocie po 10 minutach oraz przewaga w złocie po 20 minutach.
  • First Blood był najbardziej neutralną statystyką. Drużyny, które zaliczyły FB wygrały 50% meczy. Wynika z tego, że zdobywanie pierwszego killa w grze nie ma żadnego odbicia w późniejszej fazie gry. Pomijając jego statystyczną nieużyteczność, wygląda na to, że first blood nie ma żadnej innej skomplikowanej reguły, a miejsce jego zdobycia nie jest skonkretyzowane (6 na topie, 5 na midzie, 6 na bocie i 3 na dragonie).
  • Pierwsza wieża nie miała o wiele większego wpływu na grę niż FB, zapewniając zwycięstwo drużynie zdobywającej ją w 55% gier. Teamy średnio niszczyły towera w 6:54. O wiele częściej udawało się zrobić to na topie i bocie niż na midzie, a większość pierwszych towerów w grze należała do niebieskiego teamu (65%).
  • Drużyny, które jako pierwsze zabiły dragona (średnio w 9:55) posiadają 40% winrate. Większość teamów, które zdobyły dragona jako pierwsze, przegrały gry. Byłem naprawdę zdziwiony tym faktem, jednak wydaje mi się, że jest to powiązane z udanymi kontrami przeciwnej drużyny. Naprawdę częstą wymianą jest dragon za wieżyczki albo parę zabójstw. Team, który zaczął dragona jest niesamowicie narażony na ganki oraz pozostawia linie bez obrony.
  • Najmniej neutralnym czynnikiem gry jest zdobywanie Barona: w meczach doprowadziło ono 66.6% drużyn do wygranej. Średni czas zabicia pierwszego Nashora wynosi 28:32. Buff z barona staje się ostatnio coraz mniej potrzebny w celach snowballingu, a to przez zwiększenie się priorytetu pushowania linii. Nashor stał się również narzędziem do wielkich comebacków. Analizując, kiedy drużyny decydują się na Barona, widzimy, że 1/3 baronów należała do teamu, który przegrywał grę. Wynika to z tego, że kiedy drużyna, która aktualnie przegrywa grę, wygra teamfight, posiada zerową kontrolę nad mapą i brak jakiejkolwiek presji na liniach. Wolą oni dostać parominutowy buff, który z pewnością pomoże im w większym comebacku niż push paru turretów.
  • Gold w 10 minucie to najprawdopodobniej najważniejszy czynnik early gamowy, który ma wpływ na rozwój gry. Przewaga we wczesnym goldzie wygrała drużynie gry w 64,7% meczy. Średnio w tym czasie drużyna, która wygrywała, posiadała 13,5k, podczas gdy przegrywająca 12,2k (około 10% przewagi). Największa przewaga w tym czasie należy do CST w grze z VUL, kiedy posiadali oni 14,5k do 11,8k. Kiedy większość ludzi myśli, że to blue side powininen mieć sporą przewagę w goldzie, to 76,47% drużyn grających po stronie fioletowej, zapewniło sobie więcej złota w 10 minucie.
  • Ostatnią statystyką jest przewaga golda w 20 minucie. Jest to wskaźnik przewidujący losy gry, gdyż 70% drużyn które posiadały więcej golda w tym czasie, wygrało swoje gry.

Bohaterowie

Rzućmy teraz okiem na najłatwiejszą do przeanalizowania statystykę – wybór postaci. Tutaj jest link do najprostszych statystyk, opisujących champion picki w LCS. Z tabeli odczytamy parę ekscytujących faktów, jak na przykład “OMG Kha’Zix Mega Op”. Jest on banowany albo pickowany w każdej grze i posiada 100% win rate (głównie dlatego, że w patchu 3.7 Zed oraz TF dostali nerfa, a Kha’Zix pozostał bez zmian). Zamierzam jednak skupić się na analizie nowych picków, których popularność wzrasta z każdym dniem oraz o ich wpływie na późniejsze tygodnie gry.
  • Top: Kennen. Jest to największy przełom w Superweeku, będąc pickowanym/banowanym w 19 grach. Wcześniej, w Summer Promotion series oraz w Spring Playoffs, był on pickowany tylko 5 razy na 44 gry (warto dodać, że nie wprowadzono żadnych zmian dla Kennena od tego czasu). Co zapoczątkowało jego popularność w meczach NA LCS? Był to wzrost jego popularności w lidze koreańskiej. Kennena często pickuję/porównuję z agresywnymi inicjatorami takimi jak Zed czy też z tanky ap, jak np. Ryze, z których obydwoje starają się wspomagać świetne umiejętności małego yordla w teamfightach. Bez względu na jego słaby win rate (44,4%), liczę na to, że będzie on używany coraz częściej.

  • Jungle: Zac i Elise. Ta dwójka junglerów zdominowała Superweek. Zac i Elise, którzy pickowani byli kolejno 12 i 10 razy, byli częstym widokiem w rozgrywkach. Nie zważając na to, że obydwoje potrafią pełnić wiele roli, w większości przypadków byli oni wybierani do jungli. Elise pokazała swoje niezwykłe umiejętności w kontrolowaniu jungli i gankowaniu, a Zac udowodnił że jest on jednym z silniejszych championów do inicjacji walk. Zdecydowanie obie postacie będą pickowane/banowane coraz częściej.
  • ADC: Draven. Draven pokazał się z bardzo dobrej strony w tym tygodniu LCSa. Nowi ADC jak WildTurtle, Maplestreet i Sneaky wybierają Dravena ze względu na jego wczesną kontrolę nad linią, prowadzącą do zdobywania przynajmniej 500g przewagi w 10 minucie ,w 75% przypadków. Zakładam, że w 3.8, przez nerfy dla Elder Lizarda, zobaczymy upadek Ezreala i dominację Dravena.
  • Support: Thresh. Ostatnimi czasy więcej graczy decyduje się na pick Thresha. Wygląda na to, że Xpecial, Lemonnation, Daydreamin i Bloodwater radzili sobie Threshem na tyle dobrze, żeby dobrowadzić do ban/pick rate wynoszącego 95% (pick w 12 grach). Jego niesamowite umiejętności engagowania i robienia “playsów” oraz niecodzienna kontrola nad liniami 2v1 wybiły go na przody sceny NA. Warto w tym miejscu przypomnieć o Nami, która niezaleznie od swoich 0-3 w grach pokazała, że jej możliwości supportingu są ogromne.

EU vs. NA

Podczas gdy artykuł jest bardziej nastawiony na analizy gier z amerykańskiego LCS, porównanie sceny NA i EU będzie interesujące oraz rzuci światło na najprostsze statystyki, porównujące NA i EU.

Największą różnicę pomiędzy NA a EU można zaobserwować w wyborze postaci. Tutaj możemy zobaczyć dane z EU LCS. Widać różnicę playstylów NA i EU. W Ameryce jest parę picków, których teamy z Europy nie doceniają. Zarówno Elise, jak i Kennen, którzy w NA posiadają 95% ban/pick rate, w Europie są banowani/pickowani tylko w 35% gier. Kha’Zix był koniecznym pickiem w NA (100% ban/pick), podczas gdy w EU ma on tylko 75%. Warto jeszcze wymienić Dravena, Ryze’a, Zaca i Karthusa, którzy byli rzadszymi pickami w Europie. Podobnie jak w NA, w Europie również są postaci, które pickowane są częsciej. Znajduje się tutaj Nunu, który w EU ma 65% pick/ban rate, a w NA tylko 10%. Shen był wybrany 18 razy przez Europejczyków, 5 razy w Ameryce. Inne popularne picki w Europie to Nami, Tf, Malphite, Lissandra i Varus. Kolejną zauważalną różnicą jest sposób ustawienia linii przez drużyny. W NA większość meczów jest z laneswapem (2v1 w 85%), natomiast w EU mecze 2v1 stanowią jedynie 60%. Kiedy drużyna NA jest po stronie niebieskiej, ich duo lane jest 17 razy na bocie, raz na midzie i raz na topie. Niebieskie teamy EU zmieniały linie troszkę częsciej, mając duo bot lane 14 gier, mid 2 oraz top 4. Największa różnica jest zauważalna w tym, jak linie układają się, kiedy drużyna jest po stronie fioletowej. NA miało duo top 7 razy, mid 10 razy i bot 3 razy. EU natomiast, wysłało 2 osoby na topa 9 razy, na mida 2 razy i na bota 9 razy. Wygląda na to, że NA uwielbia 2v1 mid lane, tworząc taką sytuację w 50% gier. EU nie lubi wysyłać swojego duo lane na środkową alejkę i myślę, że ma to swoje podstawy w tym, że mid lanerzy z EU są “Star players’ami” całego LCS i żyją w przekonaniu, że powinni grać 1v1.

Szybkie i ciekawe statystyki:

  • Średni czas gry na LCS wynosi 38:20. Średni czas gry CLG wynosi 52:46.
  • Jeżeli gra przebiega normalnie, szansa na 71 minutową grę CLG vs Dig wynosi 0,2% (1 na 335)
  • Team Velocity posiada najmniejszy wskaźnik zabójstw na minutę oraz największy wskaźnik śmierci na minutę (1,617 oraz 2,838)
  • Po 10 minutach gry, fioletowa strona posiadała przewagę w goldzie w 76,4% gier.
  • Strona niebieska wygrywa 60% gier.
  • Drużyna, która ma przewagę golda w 10 minucie, utrzymuje tę przewagę w 20 minucie w 76,4% gier.
  • TSM i CLG oddali First Blooda w 4 na 5 gier, CST zdobyło FB w 4 na 5 gier.
  • Kiedy gry NA są rozgrywane w systemie 2v1 w 85% przypadków, EU decyduje się na to tylko w 60%.
  • 47,7% wszystkich championów było banowanych i pickowanych w pierwszym tygodniu.
zvr
Twoja reakcja na nasz wpis:

Viewing all articles
Browse latest Browse all 6

Latest Images

Trending Articles